SKUPINA THERMACUT

Progresívna spoločnosť na rozvíjajúcom sa trhu

V priebehu 25 rokov prešla skupina Thermacut mnohými zmenami. Thermacut (pôvodne Tatras Imports Inc.) bol založený v roku 1990 v Claremonte v americkom štáte New Hampshire, kde predával pod značkou ZAP Plasmatherm, plazmové spotrebné diely cez miestnych predajcov priamo koncovým užívateľom. Svoju činnosť začal s tromi zamestnancami, formou predaja po telefóne. V roku 1992 bola v Českej republike založená malá výrobná firma Thermacut, s.r.o., ktorá od roku 1996, keď otvorila obchodné oddelenie, vyrábala a predávala spotrebné diely a horáky pre plazmové rezanie pod značkou Thermacut na trhoch vo východnej Európe priamo konečným užívateľom a cez distribútorov na územie západnej Európy. Samotný predaj bol uskutočňovaný internými predajcami a tiež  obchodnými zástupcami priamo v teréne. V roku 1993 bola značka Thermacut uvedená v Severnej Amerike a jej predaj bol na tomto území uskutočňovaný cez sieť obchodníkov.

V januári 1999 odkúpila 80 % podielu v Thermacut, spoločnosť STK Gesellschaft für Schweißtechnik GmbH (holdingová spoločnosť, 100% vlastnená skupinou IBG so sídlom v Kolíne nad Rýnom); v roku 2002 akvizíciu dokončila a stala sa 100% vlastníkom skupiny Thermacut.

Zo skromných podmienok na začiatku, sa Thermacut vyvinul do pozície významného svetového hráča, ktorý dodáva plazmové horáky a spotrebné diely prostredníctvom mnohých predajných kanálov, podporovaných štrnástimi predajnými pobočkami a úzkou spoluprácou so sesterskou firmou Abicor Binzel (spoločnosťou vo vlastníctve IBG) na trhoch v Indii, Turecku, Bielorusku, Dánsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku, Veľkej Británii, Japonsku, Južnej Kórei, Vietnamu a Austrálii. Na základe zákazníckeho dopytu Thermacut postupne uviedol na trh spotrebné diely na zváranie metódami TIG/WIG, MIG/MAG  a rezanie autogénom. Všetky tieto produkty sú vyrábané podľa normy ISO 9001 v modernom výrobnom závode v Uherskom Hradišti.

Skupina Thermacut sa zamerala na výrobu vysoko kvalitných alternatívnych spotrebných dielov a horákov, ktoré spĺňajú alebo prekračujú očakávanie zákazníkov na celom svete, ktorí ich používajú v procese rezania a zvárania kovov. Na základe rastu zákazníckej základni a rovnako jej zvyšujúcim sa nárokom a požiadavkám, rozšírila v roku 2005 skupina Thermacut portfolio svojich produktov o vylepšené, zdokonalené (advanced) spotrebné diely, napríklad elektródy Silver Pro™ a SilverEX-® a patentované trysky TungstenEX-™. Svoju ponuku vylepšených dielov podporila v tom istom roku aj novou firemnou image a zavedením nového loga. Predstavila tiež nový slogan: "Advanced Consumables” a programový ciel – byť „Celosvetovým poskytovateľom zdokonalených spotrebných dielov pre rezanie a zváranie“.

Do roku 2013 skupina Thermacut pokračovala v raste a posilovaní svojej pozície na trhu tepelného rezania a zvárania. V decembri 2012 uzatvorila nákup firmy HOLMA® AG, výrobcu špičkových spotrebných dielov na rezanie laserom, s cieľom uspokojiť dlhotrvajúci dopyt zákazníkov po týchto vysoko kvalitných laserových dieloch a ďalej rozširovala portfólio výrobkov na plazmové a autogénne rezanie.

V októbri 2013 na veľtrhu SCHWEISSEN & SCHNEIDEN v Essene Thermacut prvý krát predstavil radu plazmových rezacích systémov pre ručné a strojné plazmové rezanie materiálov do hrúbky 65mm s praktickými ukážkami, prevádzanými systémom EX-TRAFIRE 105. Okrem tohto zdroja boli vystavené ešte 65 A a 85 A systémy (EX-TRAFIRE 65, EX-TRAFIRE 85).

Od roku 2016 príde postupne k zahájeniu predaja plazmových zdrojov výkonovej rady od 30 A do 125 A. Touto zmenou dáva Thermacut najavo svojim zákazníkom na celom svete svoj zámer, posunúť sa do pozície výrobcu plnohodnotnej rady originálnych plazmových produktov.

Pretože sa jedná o dôležitý historický míľnik, skupina Thermacut sa rozhodla upraviť svoje logo, zmenila slogan na "The Cutting Company" a upravila svoju víziu - stať sa "Globálnym poskytovateľom technológií pre tepelné rezanie".